logo

•• Funkčné potraviny ••

Už Paracelsus (1493-1541) povedal, že „i potrava môže byť liekom alebo jedom a nič nie je bez jedu. Záleží iba na veľkosti dávky, kedy sa vec stane jedom.“ Predpokladá sa, že výživa je zodpovedná za 40-60 % ochorení. Preto sa stále viac do popredia dostáva otázka tzv. funkčných potravín.

Funkčná potravina sa definuje ako potravina, ktorá má okrem svojej nutričnej hodnoty preukázateľný pozitívny vplyv na zdravie, fyzickú výkonnosť a duševný stav alebo znižuje riziko vzniku určitého ochorenia.  Pri ich výrobe sa vychádza z bežných potravín. Tie  prejdú technologickým procesom, pri ktorom dochádza k zvýšeniu podielu pozitívne účinných látok alebo zníženiu podielu nežiaducich látok. Funkčné potraviny sa potom prejavujú zvýšeným fyziologickým účinkom oproti bežným potravinám. Niekedy sa termín “funkčná potravina” používa pre ovocie alebo zeleninu. Tým, že nejde o spracované potraviny, nemali by sa takto označovať.

Vývoj funkčných potravín sa začal v Japonsku v 80. rokoch 20. storočia. Najčastejšie sa potraviny obohacujú o niektoré pozitívne substancie ako sú napr. vláknina, minerálne látky, vitamíny, lecitín a pod.) Môžu byť určené pre celú populáciu alebo iba pre vybran skupinu spotrebiteľov.

Funkčné potraviny sú potraviny vyrobené z prirodzene sa vyskytujúcich prísad. Nie sú to lieky a nemajú ani žiadne vedľajšie účinky ako niektoré lieky. Osobitnou skupinou funkčných potravín sú výrobky s obsahom probiotických alebo prebiotických zložiek (synbiotiká).

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...